Teknoloji haberleri: İntel Yeni Fabrika Kuruyor Ryzen 5 3500X Testleri ve Eski Ekran Kartlarına Süper Güncelleme Geldi

Teknoloji haberleri: Intel yeni fabrika kuruyor ve Intel’den 10 nm yeni işlemci atağı

ilk haber çok heyecanlandırıcı, intel AMD karşısında epey ciddileşmiş olsa gereker. Teker teker açıklamalar geliyor. 2020 gibi 10nm’lik işlemciler gelecek. Ve bu işlemcilerin full hıza oynayacağını da belirtiyorlar. Kendi kendime 6 GHz işlemciler görsek 5 limiti senelerdir yetmedi mi diye sordum. Son çeyrekte 10 nm işlemci teslimat hacmini arttıran marka şimdi 3.bir fabrika kurmayı planlıyor. Dostlarım yol haritasını ekrana yansıtıyorum. AMD’yi geriden takip etseler de şimdi bu adamlar yeni bir politika belirlediler ve bu daha çok bizlere yarayacak. Fiyat performans yüksek hızlı işlemciler. Intel’in yeni fabrikası “Ice Lake” serisinin yanı sıra DG1 GPU’larını ve bunlara ek olarak da sunucularda kullanılan işlemci ve GPU üretimlerini de yapacak. Ha bu arada sadece bununla da sınırlı değil mühendisler 7 nm ve 5nm araştırmalarına başlamış bile. Bence aradaki farkı 2023 yılına doğru kapatma kafasındalar.

Bu esnada AMD’nin ceosu lisa su’dan da bomba bir açıklama geldi AMD sadece işlem hacmine odaklanmadı mimariye de kastırıyoruz. Zen ve rDNA kanadında 5nm’lik sürece geçişin peşindeyiz dedi. Açık açık bunları söyledi. Daha 7nm görememiş 28 de kalan dostlarımız var bi sakin olun ya.

AMD RYZEN 5 3500X
AMD RYZEN 5 3500X

AMD Ryzen 5 3500X Oyun Testi ve İşlemci Skoru

Geçtiğimiz günlerden 2020’ye girerken fiyat performans olmasını beklediğim yeni  işlemciler geleceğini söylemiştim. Dostlarım ufaktan RYzen 5 3500X’in testleri piyasaya çıkmaya başladı. 6 çekirdek 6 izlek bu işlemci sadece 65w tdp’ye sahip ve  abisi gibi stealth soğutucu ile gelmekte. Görünen o ki  ryzen 5 2600’ün yerini alabilecek daha yeni nesil orta segmente girişi temsil eden bir işlemci gibi durmakta. Ekrana yer yer performans tablolarını ve oyun potansiyelini yansıtıcam. Görünen o ki r5 2600’den daha fazla işlemciye oyun kanadı yük binerken %15’e varan bir handikapla karşılaşıyoruz. Lakin fps değerleri az çok yakın lakin fps kanadına bir tık geriden geldiğini söyleyeyim. 9400f karşısındaki potansiyeli açıkça işlem gücü kanadında kendisini belli ediyor. çoğu programda, multimedya, encoding ve sıkıştırma işlemlerinde 9400F’in önünde. 1,099 yuan fiyatı var yani 154 dolar . i5 9400f ise 140dolar. 2600 ise  amazon@da 120 dolar Burada şunu çok net söyleyebilirim ki 2600 fiyat performans canavarı gibi durmakta. O yüzden 3500x daha uygun fiyatlı çıkabilmeli diye düşünmekteyim. Tabi ülkemizde öyle de çıkabilir net bir şey diyemem.

Nvidia 1660 Super ve GTX 1650 Super kartlar geliyor!

Nvidia GTX 1660 Super
Gelelim merakla beklenen ve benden de bahsetmemi istediğiniz özel karta. 1660süper, bir de sürprizim var. Nvidia kanadı pek tutmayan GTX 1650 modeli geliyor. Turing mimarisi ile pekişmiş kartlarda 1660 230, 1650 süper de 200 dolar fiyatıyla listelenebilir. 1650 super 200 dolar olursa kimse almaz. Burada ana hedef AMD’nin çıkaracağı RX 5500’ü şimdiden gölgelemek. Cidden Nvidia pazarlama stratejisi konusunda rakibi AMD’yi çok sıkı takip ediyor. Çünkü biliyor en ufak bir yanlış hamlede Intel gibi geri planda kalabilir. O yüzden AMD ne çıkarttıysa  biraz frekans verecek de olsak da 2-3 fps geçsin yeni bi kart geçelim modundalar. 1660 super 6gb bellekle gelecek. 1650 ise hala 4gb seviyesinde takılı kaldı. Kartlardaki ana fark bellek veriyolu ve bantgenişliği noktasında gözüküyor tabi bir tık tdp artışı da beklenebilir. Şimdilik beklemedeyiz.

Nvidia GTX 1650 Super

Eski Nvidia kartlara Reshade ve düşük gecikme G-Sync güncellemesi gelecek

Gelelim asıl bombaya, eski Nvidia kartlara gün yüzü doğdu, Yeni kartlarla birlikte Geforce Experience kanadı güncelleme gayet iştah açıcı. Pascal, turin ve maxwell kartlara Reshade (Resharde nedir?) yani oyun ve video yazılımları için geliştirilen işlem sonrası enjektör de diyebiliriz. Oyuna daha fazla canlılık kattığı gibi netliği arttırarak düşman hedefleri biraz daha iyi tespit etmenizi sağlamakta e tabi genel ambiyansta da kontrast  farklılıkları da oluşuyor.Ansel üzerinden farklı filtrelerle modunuza uygun atmosferi belirlersiniz.  Ek olarak  diğer güzel bir haber de ultra düşük gecikme kanadnda geliyor. G-sync devrede bile olsa 103 ms olan gecikme süresi 81’e inmiş durumda.

ReShade nedir?

Epicgames’ten İki adet Ücretsiz  Oyun

Gelelim son habere cyberpunk 2077 çıkana kadar az da olsa hevesinizi alabileceğiniz Ruiner oyunu ücretsiz oluyor. 2091 yılında geçen oyun üstten bakış yapıda ve bana göre indie sınıfında yer alabielcek bir aksiyon oyunu. Farklı saldırı stillerine sahip deri ceketli bir abi ile bize ateş eden elemanlarailk başta demir musluk borusu ile saldırmamız da cabası. Adamın amacı hacker arkadaşıyla birlikte kardeşini kurtarmak. Eğer geleceği tasvir eden çerezlik bir oyun arıyorsanız  bakabilirsiniz.
ikinci ücretsiz oyunda bizleri maziye götürebilecek 8 bitlik dönemleri hatırlatacak post apokaliptik bir oyun.  bana hafif silah ve ateşleme noktasonda soldattaki oynanış hissi verdeiğini de belirteyip.
https://www.youtube.com/watch?v=9x_9l_sDke0

Yorum yapın