SAHTE İŞLEMCİ YAPTILAR! Ucuz Ryzen 3 3100 ve 3300X Çok mu Güçlü? Z490 Anakartlar ve Bedava Oyun

Sahte Intel 9. ve 8. jenerasyon işlemci yapıp piyasaya sürdüler. Amd Ryzen 3 3100 ve 3300X teknik özellikleri ve inceleme testleri. Intel Z490 anakartlar ve Comet Lake S işlemciler.

Bedava Amnesia Oyunu
https://www.epicgames.com/store/tr/free-games

Amd uygun fiyatlı işlemci kategorisine yeni iki tane işlemci getiriyor. Ryzen 3 3100 ve 3300x. Peki bu işlemcilerde neler değişiyor sadece fiyat ve frekans hızı. Gerçekten enteresan işlemciler,
4 çekirdek 8 izlek 4.3 GHz 3300X için 3.9 GHZ’lık 3100’ün hız aşırtılmış versiyonu da diyebiliriz. Fakat aralarında tasarım farkı da yok değil. Bu işlemciler Ryzen 5 ve 7 ile benzer hücre yapısına sahip olsa da ufak tefek değişiklik var var gibi gözüküyor.
Çekirdeklerin dağıldığı CCX noktasında bir şekikde 3300X 2+2 çekirdek şeklinde yorumlanmamış ve tüm 4 çekirdeği diğer kanatta gözüküyor. Önbellek ve çekirdek performansı noktasında özellikle 3300X’in bu tasarıımı büyük bir etki de yaratabilir. Özellikle 1080P kanadında çekirdekler eğer 3100 ve ryzen 5 1600, 2600 gibi işlemcilere nazaran daha verimli çalışıyorsa işin rengi epey değişebilir dostlarım. O yüzden uygun fiyatlı işlemci kateforisinde şu anda en mantıklı işlemci olma yolunda duruyor. 120 dolarlık bu işlemci en aşağı 1200 lira olur ülkemizde. Ryzen 3 3100 ise 1000 TL’yi bulur. İşin en tuhaf yanı da şu eğer gerçekten bu geekbench testleri doğru ise kendi tablomu ekrana yansıtıyorum. Tek çekirdek performansı konusunda Ryzen 3 3300X inanılmaz yüksek bir performans sergiliyor. Şaşırmamak elde değil. Yani resmen gel benle RTX 2060 bile çalıştır demeye getirmiş. Bu yeni 7nm’Lik işlemci Ryzen 5 2600, Ryzen 5 1600 Af falan affetmiyor. Yani 2000 liralık işlemcilere kafa tutacak gibi duruyor. Tabi pek ihtimal verdiğimi söyleyemem.

Gelelim ikinci ama birinci haberle de bağlantılı olan sıradışı bir teste. Şimdi intelin masaüstü oyuncu bilgisayarı kanadında en çok sattığı işlemcilerden biri olan i7 7700K ile Ryzen 3 3100’ü kapıştırmışlar. 7700K kafadan 600 MHz daha yüksek frekans hızlara çıkabilen 4 çekirdek 8 izlek işlemci ve 3100’ü teoride geride bırakan bir yapıda. Lakin bu testte 3100 hemen yakasında ve durum epey kritik. Peki böyle bir testi neden yapmış olabilirler, tabi ki Intel’i ezmek ve bir noktada bak sen çok geride kaldın demek için. Geekbench’in 5.1 sürümünde görünen o ki ufak bir müdahale ile intel’i rahatlııkla geçebileceğini gösteriyor ayrıca testlerde eşit bellek kapasitesi kullanılmamış ve AMD’de 32gb yerine 16gb kullanılmış. Pek sağlıklı testler olduğunu da söyleyemem.

Üçüncü haber ise işlemci dolandırıcılığı ile alakalı. Şu anda Çin’den yayıldığını düşünüyorum ve genelde 3.parti satıcılar bunu el altından piyasaya yayıyor. Sahte işlemciler 5 dolarlık işlemcilerin metal muhafazası üzerine işlem uygulanarak i7 ve i9 olarak 8. 9. jenerasyon yeni bir işlemciymişçesine satılıyor. Adamların uyguladıkları yöntem cidden çok fena olsa da gözden kaçırılmmayacak detaylar var. Mesela işlemci çentikleri, sağda bulunan seri numaralar orijinal marka baskısındaki işlemci özellik sıralaması. Size tavsiyem olur da başınıza gelirse işlemci kutusunu açarken videoya almanız, her zaman 3.parti satıcılardan uzak durmanız ve yurtdışından alırken 5 yıldızlı güvenilir satıcılar bile olsa direkt amazon vb. yerlerden almanız olacaktır.

Son haberimizde bu ay sonu ufaktan görmeye başlayacağımız Z490 anakartlara eşlik edecek intel’in 10.jenerasyon Comet Lake-S masaüstü işlemcileri. Yalnız intel’in yeni kutulama anlayışını epey beğendim, fakat stok soğutucu kanadında ne yaparlar bilemem. Artık değiştirmeleri gerekiyordu kaldı ki 10nm süreçteişlemciler cayır cayır yanıyor diyen el altından bilgi sızdıranlar da yok değil. Bu arada LGA 1151 işlemcileri bu anakartlarda sıkıntı doğabileceğinden dolayı çalıştıramayacağımızı söyleyebilirim. Yakında iyice anlarız zaten. Şimdi bu yeni seride ana amaç tek çekirdekte en yüksek frekans hızları sunarak neredeyse tüm oyunlarda düşük gecikme, yüksek fps ve verim sunmak. İnternet bağlantıları noktasında entegre yapıda gelecek olan bu sistemler çekirdek ve bellek hız aşırtma konusunda da destekleyici olabilir. İşin en güzel yanı da en verimli çekirdeği belirleyim performans artışı kazanmanızda turbo boost teknolojisinin devreye girmesi olabilir.

Geldik en heyecanlı kısma, Steam’de 30 TL’ye satılan Amnesia oyunu açıklamadaki linkte ücretsiz oldu.

Beni Takipte Kal!
https://www.instagram.com/dipfrekans/
https://www.facebook.com/groups/FrekansTV/

Abone ol : ) https://goo.gl/sQpnp3
Soru Sor: https://www.facebook.com/groups/frekansTV/
*Canlı Yayın: https://www.twitch.tv/frekanstv

Kesinlikle İzlemeniz Gereken Eğlenceli Videolarımız!
Çin’den Alınabilecek Ürünler: https://goo.gl/L6LrLV
Son teknoloji: http://bit.ly/2t95HOY
Bilgisayar Toplama: http://bit.ly/2rZQQHs
Taşınabilir Hoparlör: http://bit.ly/2sr0Zj9
Ucuz Klavye ve Ucuz Fare: http://bit.ly/2rjQkBZ

Yorum yapın