Bellek Fiyatları Düşecek mi? DDR4-DDR5 ve 16Gbit Bellek Teknolojisi ile Ram’ler

0
3

Bellek Fiyatlarını Yonga Etkiler mi? DDR4-DDR5 ve 16Gbit Bellek Teknolojisi Ram İlişkisi

Not: Kurumsal kanatta üretilen 16Gbit belleklerin, son kullanıcı versiyon gelişmeleri önümüzdeki günlerde sanırım HyperX kanadında belli olacak. Fiyatlara nasıl yansıyacağı konusunda da beklemede olduğumu belirteyim.

Bu gün belki de DDR5 gelişmelerini aktarmamı bekliyordunuz ama çok daha önemli bir konu var.
Ram artık günümüzde git gide daha önemli yer kaplıyor. Zen mimarisi ile birlikte 12 çekirdek ve üzeri işlemcilere masaüstü kanadı insanlar sahip olabiliyor. Şimdi öyle bir makinada da yüksek kapasiteli bellek tamamlayıcı olabiliyor. Artan yüksek frekans hızları oyunları etkilediği gibi programlara da etki etmekte.
RAM’de oluşan bir sorun veya yetersizliğinde yapılacak işlemler olumsuz yönde etkilenir. Bu yüzden kullanmak istediğimiz bir program ve dosya ya hiç açılmaz ya da çok yavaş işler. Peki, elektronik cihazlar için bir tür beyin görevi gören RAM nedir bu gün hem bunu açıklayacağız hem de 16Gbit mevzusunu yakından işleyeceğiz.

Dostlarım Rastgele Erişimli Hafıza olan RAM (Random Access Memory), bir tür veri depolama veya hafıza birimidir. Depolanan bilgilere hızlıca ulaşılmasını sağlar.

2019 yılının 4. çeyreğinin başında, DRAM yani DİNAMİK RASGELE ERİŞİLEBİLİR HAFIZA yarı iletken tedarikçileri DDR4 için yeni nesil yüksek yoğunluklu DRAM’i tanıtmaya başladı. Bu, DRAM’in 8Gbit’ten 16Gbit teknolojisine geçtiği anlamına geliyor.

Yeni yonga plakası litografisine (20 nm’nin altı) dayanarak bu yeni bileşenler;
Mevcut RAM yoğunluğunu iki katına çıkarıyor
Daha yüksek kapasitede bellek modüllerinin oluşturulabilmesini sağlıyor
Daha az güç tüketimi (Gigabayt başına) sunuyor

Şimdi Gbit ve GB arasındaki Dram Farklarından kısaca bahsedelim
bir dram yongasının yoğunluğu Gigabit olarak ölçülür ve bir 16gbit yonga, 16 milyar veri biti saklayabilir. Bellek modülünün kapasitesi ise gigabayt GB olarak ölçülür. 16Gb’lık bir bellekte 128 milyar bit saklanabilir. Farklı yoğunluktaki yongalarla aynı kapasiteyi oluşturmak mümkün. Mesela 8 yongalı bellekte 8×8 64 değeri ile karşılaşıyorken 4 yongalı 16gib dram’de de aynı değere ulaşmak mümkün. Aynı zamanda modül tiplerini ekranda görebilirsiniz.

Şimdi bu geçiş sunucu ve bilgisayar gücü açısından fayda sağlarken tüm platformlar bu yeni teknoloji ile desteklenmemekte. Ekrandan AMD Ryzen ve intel işlemcileri ve platformları görebilirsiniz.

Ortalama bir kullanıcı için oyun veya program kanadı 16 Gbit neden daha iyidir

Şimdi bizi asıl ilgilendiren kısım GB başına daha düşük fiyat. 16 GB’lık 2 modülün “oyun” yapılandırması daha uygun fiyatlı hale gelecektir. Yani pratikte 2 kat daha az bellek yongasına ihtiyacımız olacağı için hem maliyet düşecek hem de render kanadı programlar için de 32gb ve üzeri yüksek kapasitelere daha az para ödeyebileceğiz.

2. Bellek denetleyicisine daha az yük olacağı için performans ve hız aşırtma noktasında daha iyi olanaklara erişebiliriz. Overclock noktasında voltaj artar. Her yonga enerji tüketir. Çubukta ne kadar çok bellek yongası varsa, sistem bellek denetleyicisinde o kadar fazla yük olur. İki kat daha yüksek veri depolama yoğunluğu nedeniyle yonga sayısı 2 kat azaldı ve sonuç olarak, bellek denetleyicisindeki yük büyük ölçüde azaltıldı Bu nedenle, meraklıların “manevra” için daha fazla yeri olacak

Frekans’a Abone ol: http://bit.ly/FrekansAbone
Dostlar, videoların devamı için like atmayı ve ”Bildirimleri” açarak paylaşmayı unutmayın. Her gün saat 18:00’da beraber eğlenelim ve öğrenelim. Ailemize de Instagram’a da bekliyoruz:

5 TL’ye Efsane Ürünler: https://goo.gl/L6LrLV

Beni Takipte Kal!
https://www.instagram.com/dipfrekans/
https://www.facebook.com/groups/FrekansTV/

Abone ol : ) https://goo.gl/sQpnp3
https://discord.gg/w5EcxzR
Soru Sor: https://www.facebook.com/groups/frekansTV/
*Canlı Yayın: https://www.twitch.tv/frekanstv

Kesinlikle İzlemeniz Gereken Eğlenceli Videolarımız!
Çin’den Alınabilecek Ürünler: https://goo.gl/L6LrLV
Son teknoloji: http://bit.ly/2t95HOY
Bilgisayar Toplama: http://bit.ly/2rZQQHs
Taşınabilir Hoparlör: http://bit.ly/2sr0Zj9
Ucuz Klavye ve Ucuz Fare: http://bit.ly/2rjQkBZ

Merhaba, ben Frekans. Ailemize katıldığınız için çok teşekkürler. Son teknoloji ve ucuz teknolojik ürünleri paylaşmayı seviyorum. Çin’den alışveriş yapıp ucuz ürünler de tanıtıyorum. Desteklerinizle youtube kanalım büyüyor. Bilgisayar oyunları, oyun bilgisayarı ve bilgisayar toplama rehberleri ile başladık. Ucuz, ilginç, havalı, oyun, teknoloji, bilgisayar, inceleme, pc, pc toplama, laptop, işlemci, ekran kartı, hoparlör, kulaklık, oyuncu faresi, telefon inceleme, Aliexpress, Gearbest, ilginç teknolojik ürünler, en ucuz laptop ve en ucuz kulaklık başlıkları ve inceleme videoları ile sizlerle tutkumu paylaşıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here