AMD RYZEN 9 5900X TESTİ! Inteli Bitiren En Güçlü Oyun İşlemcisi Oyun Testleri(B550’ye Taktık)

0
11

Piyasada ucuz ya da uygun fiyatlı B550 anakartlar var. Biz de bu gün aşırı pahalı kartlar karşısında daha ucuz olan MSI B550 MORTAR WIFI anakarta Ryzen 9 5900X bağladık. İnsanlar genelde yeni aldığı anakartta eski bios süürmleri ile karşılaştığı için riskli bir işlem gerçekleştirmiş oluyor, aslında bios flashback özellikli bir anakart aldığınızda risk de ortadan kalkıyor ve en son bios sürümünü yüklediğiniz an zaten yeni jenerasyon AMD işlemcileri çatır çatır kullanabiliyorsunuz. Bunu da videoda görmüş olduk. Mutlaka yüksek performans almak için güncel Agesa sürümlerini kontrol ediniz. AMD Ryzen 5000 serisi olarak karşımıza çıkan Zen 3 mimarisi 7nm kanadı ve tek çekirdek performansı ile inceleme konuğumuz oldu. 5600X ve 5900X nasıl?

Öncelikte bu masamda tüm asaletiyle duran işlemci, Zen 3 mimarisi ile donatılmış 7nm’lik bir canavar. Hemen arkasında ise bu gün sınırları zorlarken eşlik edecek olan b550 mortar, daha giriş seviyesinin bir tık üstü olan sağlam bir anakart. Ama gerçekten de öyle mi? Göreceğiz. Ne yazık ki işlemcinin kutusu ve soğutucusu elimde yok zaten böyle bir işlemci sisteme takmaya kalktığımda yine olsa sıvı soğutma takardır çünkü ısı arttıkça frekans düşsün istemeyiz.  Kısaca yenilikleri siz değerli dostlarıma aktarmak isterim, tabi bir yandan da cebinizi düşündüğüm için piyasada temin edebileceğiniz x570 karşısında daha uygun fiyatlı olan b550 anakartlarla da ryzen 9 kullanabilirsiniz bunu göstermek istiyorum. Ayrıca 5000 liralık bir anakartla inceleyip şov da yapabilirdim, lakin ben de aslında bğüyük bir risk aldım, ne özel bir bios var ne de işlemcinin açılıp açılmayacağını bilmiyordum. Hatta iyi ki anakartta msi bios flashback tuşu koymuş dedim. İşlemciyi taktığımda ilk açılmadı, hemen siteden son biosu indirip kurdum ve bam, hemen heyecanla biosa girdim, ayarları yaptım ve sistem hazır dedim. O kadar heyecanlıydım ki, ilk kez 12 çekirdekli bir işlemci kombinasyonunu sıca sıcağına sizlere gösterecektim. stok ayarlarda cl 16 3600 MHz 32GB’klık hızlı belleklerle yola koyuldum. Bilakis PCIe 4.0 ve yüksek bellek frekans hızlar zen mimarisi ile çok daha ayrı bir boyuta taşındı. En basit dille anlatayım Zen 2’ye nazaran  daha düşük gecikme, daha verimli işlem hacmi ve bantgenişliği sunarak zamandan tasarruf noktasında sınırları zorlamış diyebilirim. Hatta zen 2 ye nazaran AMD’nin kıyaslama tablosunu da ekranda paylaşmak isterim.

10 çekirdekli 10900K 550 600 dolar arası stok sıkıntısı sebebi ile bazı yerlerde fiyat bulabilmekte. 550 Dolara karşımıza çıkan Ryzen 9 5900X tek çekirdekte inteli ciddi anlamda bitirmiş. %20’ye yakın bir fark atmak nedir yahu? Çoklu işlem potansiyeline girmiyorum bile, zen çıktığından beri zaten AMD hep ön plandaydı, eksik kaldığı nokta tek çekirdekte oyun performansında intel’e nazaran ilk jenerasyonda geride kalsa da 3.jenerasyondan sonra işlerin epey değişeceğini kanalımızda öncesinde haber vermiştim. Bir kere 7nm’lik fabrikasyon süreci, güç ttüketimi, verimlilik ve ısı noktasında çok daha avantaj sağlayabilecek potansiyelde. Hatırlarsınız FX serisi kasa içini boğan işlemcileri, evet güçlülerdi ama bizim asıl senelerdir beklediğimiz AMD performansı, tıpkı dedem dönemi K6 işlemciler gibi ZEN 3 mimarisi ile artık tamam ben buradayım diyebilecek potansiyele erişti.  Zen 3 daha yüksek maksimum boost hızları gösterebiliyor, baksanıza testlerde 4900 MHz’ın üzerine çıkabildim. Tabi bunda anakartın, güncellemelerin ve termal tasarımı etkileyecek macun, soğutma gibi etmenlerin yeri de yadsınamaz. Daha düşük gecikmeli yeni mimarinin güzel yanı da yeni çekirdek dizilimi çok çekirdeklerin direkt olarak l3 önbelleğe erişebiliyor. Böylelikle oyunlarda gecikmenin önüne geçmeyi hedefliyorlar. 

5 TL’ye Efsane Ürünler: https://goo.gl/L6LrLV

Beni Takipte Kal!
https://www.instagram.com/dipfrekans/
https://www.facebook.com/groups/FrekansTV/

Abone ol : ) https://goo.gl/sQpnp3
https://discord.gg/w5EcxzR
Soru Sor: https://www.facebook.com/groups/frekansTV/
*Canlı Yayın: https://www.twitch.tv/frekanstv

Kesinlikle İzlemeniz Gereken Eğlenceli Videolarımız!
Çin’den Alınabilecek Ürünler: https://goo.gl/L6LrLV
Son teknoloji: http://bit.ly/2t95HOY
Bilgisayar Toplama: http://bit.ly/2rZQQHs
Taşınabilir Hoparlör: http://bit.ly/2sr0Zj9
Ucuz Klavye ve Ucuz Fare: http://bit.ly/2rjQkBZ

Merhaba, ben Frekans. Ailemize katıldığınız için çok teşekkürler. Son teknoloji ve ucuz teknolojik ürünleri paylaşmayı seviyorum. Çin’den alışveriş yapıp ucuz ürünler de tanıtıyorum. Desteklerinizle youtube kanalım büyüyor. Bilgisayar oyunları, oyun bilgisayarı ve bilgisayar toplama rehberleri ile başladık. Ucuz, ilginç, havalı, oyun, teknoloji, bilgisayar, inceleme, pc, pc toplama, laptop, işlemci, ekran kartı, hoparlör, kulaklık, oyuncu faresi, telefon inceleme, Aliexpress, Gearbest, ilginç teknolojik ürünler, en ucuz laptop ve en ucuz kulaklık başlıkları ve inceleme videoları ile sizlerle tutkumu paylaşıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here